Historie

Oddíl cyklistiky PSK Cyklo Hradec Králové byl založen v listopadu 1993. V jeho začátcích zde působilo osm jezdců. Už v prvním roce činnosti se René Andrle zúčastnil mistrovství světa v Itálii. Již od samého vzniku byli někteří závodníci a vedení týmu podporováni Sportovním centrem ministerstva vnitra, což nás samozřejmě zavazovalo co nejlépe své závodníky připravit na ME a MS. Od tohoto se také odvíjí náš název PSK vyjadřující zkratku pro Policejní sportovní klub.
V roce 1995 se prohloubila spolupráce s hradeckou firmou P&P Polyma, což vedlo ke změně názvu klubu na PSK P&P Polyma Hradec Králové. V tomto roce se zároveň klub začal více specializovat na kategorii závodníků do 23 let, a proto výrazně omladil osmičlenný kádr týmu. Rok 1995 přinesl klubu také dosavadní největší úspěch. Ve švýcarském Eschenbachu se Zdeněk Mlynář stal juniorským mistrem světa v cyklokrosu.
V lednu 1996 se znovu změnil název týmu. V tomto roce začala spolupráce s firmou Reta Ústí nad Labem a tak klub vystupoval pod názvem PSK Polyma Reta Hradec Králové. Sezóna 1996 začala dalším cyklokrosovým úspěchem. Na mistrovství světa ve francouzském Montreuil získal Zdeněk Mlynář bronzovou medaili v kategorii do 23 let. Celá sezóna byla zakončena dalším úspěchem na mistrovství světa. V silničním závodě jednotlivců do 23 let obsadil René Andrle vynikající páté místo, což je historicky druhé nejlepší umístění českého silničáře na světovém šampionátu.
V roce 1997 se klub vrátil k názvu PSK P&P Polyma Hradec Králové. Na mistrovství ČR v cyklokrosu zvítězil Zdeněk Mlynář v kategorii do 23 let a celkově obsadil 3. místo. Na mistrovství světa v Mnichově dojel Mlynář na devátém místě v závodě nadějí do 23 let. Petr Benčík obsadil vysoce ceněné šesté místo na silničním Mistrovství Evropy ve Villachu. Ve stejném roce navázal klub spolupráci s divizí firmy Motokov Hyundai a následující sezónu tato spolupráce vyústila v nový název klubu PSK Hyundai Hradec Králové. V této sezóně tým také úspěšně reprezentoval několika násobný mistr světa v cyklokrosu Radomír Šimůnek.
V sezóně 1999 se objevuje nový hlavní sponzor klubu firma Unit Expert. Ta zůstává hlavním sponzorem i v sezóně 2000, kdy tým PSK Unit Expert začíná svoji první sezónu v profesionálním pelotonu jako Trade Team třetí kategorie.
Sezóna 2000 se nakonec ukázala jako jedna z nejlepších v historii týmu. PSK Unit Expert se umístil na třetí příčce v bodovaném pořadí Trade týmů třetí divize a zároveň získal nejvyšší počet vítězství (11) ve své kategorii. Naši závodníci získali dvě vítězství ve Světovém poháru na dráze (Tesař – bodovací závod, Moskva a Sosenka – stíhací zívod jednotlivců,) a oba tituly Mistra České republiky na silnici. Stejně úspěšní byli naši jezdci i na dráze, kde jim patřilo prvenství ve stíhačce jednotlivců i družstev. V neposlední řadě musíme mezi úspěchy určitě počítat i účast dvou závodníků na silničním Mistrovství světa ve Francii a Sosenkovo vystoupení na manchesterském velodromu. K tomu všemu je potřeba připomenout i velice prestižní vítězství našeho jezdce Ondřeje Sosenky na Staroměstském náměstí v poslední etapě Závodu míru. Těmito výsledky se stal tým PSK Unit Expert nejlepším českým cyklistickým týmem sezóny 2000.
Přestože po skončení sezony 2000 zvažovalo vedení týmu posun mezi stáje druhé divize, po pečlivé úvaze celek zůstal také v následujícím roce v divizi TTIII. Díky tomu se jezdcům týmu do třiadvaceti let otevřela možnost stále startovat na evropských a světových šampionátech v kategorii nadějí. Posunem do druhé divize by o tuto možnost přišli. Do sezony 2001 klub vstoupil s novým názvem – osm českých jezdců a dva jejich slovenští kolegové začali oblékat dres PSK-Remerx.
V kádru došlo k výrazným změnám. Do stáje Wüstenrot-ZVVZ odešli Lubor Tesař a Michal Kalenda, do polského týmu MAT CCC zamířil mistr republiky v časovce Ondřej Sosenka. Přišli zkušený František Trkal, dva slovenští jezdci Robert Nagy a Martin Riška a nadějní cyklisté Marian Hajzler, Tomáš Hanauer, kteří doplnili Radka Dítě, Petra Hermana, Lubomíra Kejvala, Miloslava Kejvala a Tomáše Lejsku. V tomto složení skončil tým na devátém místě na žebříčku UCI ve své divize a získal několik cenných vítězství. Titul mistra České republiky v časovce družstev, vítězství v závodě Okolo Slovenka, Vysočina Tour, Brno-Velká Bítěš-Brno a několik dalších etapových vítězství nebo pódiových umístění v jednorázových závodech.
Po dvou sezonách ve světovém profesionálním pelotonu vyvstala před sponzory a vedením týmu závažná otázka dalšího směřování a rozvoje.
Vzhledem k tradičním úspěchům týmu v kategorii do 23 let spojené s perspektivou pořádání Mistrovství Evropy v České republice, zájmu mladých jezdců o působení v tomto klubu, a také začátku nového olympijského cyklu, se od roku 2002 klub začal opět více specializovat na kategorii závodníků do 23 let a výrazně omladil kádr jezdců.
Přichází talentovaní závodníci, kteří však již měli na svém kontě úspěchy v mládežnických kategoriích. Michal Vodička přišel jako mistr České republiky do 23 let v silničním závodě i časovce jednotlivců, Milan Běhůnek s titulem juniorského mistra republiky v časovce jednotlivců a oceněním pro nejlepšího juniorského sportovce roku 2001. Na dráze získal Běhůnek titul mistra Evropy juniorů ve stíhacím závodě jednotlivců a spolu se Zdeňkem Ždímalem stejný titul i ve stíhacím závodě družstev.
V sezoně 2002 naši závodníci startovali jak na mistrovství Evropy, tak i na mistrovství světa kategorie do 23 let. Zúčastnili se časovky jednotlivců i silničního závodu s hromadným startem.
Dařilo se jim také na mistrovství České republiky v Milevsku, kde se v nejlepším světle představil František Raboň. V kategorii do 23 let se stal mistrem republiky v časovce jednotlivců, v závodě s hromadným startem pak obsadil třetí místo. Třetí místo si na své konto připsala také čtveřice Vrána, Raboň, Běhůnek a Ždímal v časovce družstev.
Další cenná umístění přidali naši cyklisté na etapových závodech. V podniku Světového poháru Thuringen Rundfahrt skončil Martin Mareš na 13. místě a v etapovém závodě Linz-Passau-České Budějovice skončil na 4.místě v celkové klasifikaci a na 2.místě ve 3.etapě. Navíc jezdci našeho týmu zvítězili v dalších třech závodech.
V roce 2003 bude tým nadále působit v kategorii do 23 let. Na rozdíl od minulé sezony v něm došlo pouze k nepatrným změnám. S aktivní cyklistikou se k překvapení všech rozhodl skončit Michal Vodička a smlouva již nebyla prodloužena Miloslavu Reitermanovi. Tým bude složen z devíti závodníků – byl doplněn účastníkem mistrovství světa juniorů Michalem Kollertem, dále juniorským reprezentantem Davidem Boubalem a nadějným Danielem Voborou. Vedle naší priority, kterou jsou závody na silnici, se budou někteří naši borci věnovat závodům na dráze.
Pro rok 2004 byl tým doplněn o zkušené závodníky kategorie Elite mistra Slovenska Martina Rišku, Jana Faltýnka, Ondřeje Fadrného, Jaromíra Friedeho a mladé perspektivní jezdce Jana Šela a Davida Studničku.Do týmu také vstoupil nový sponzor firma Whirlpool ČR a tým od tohoto roku bude vystupovat pod názvem PSK Whirlpool. V tomto roce jsme získali dva tituly mistra ČR kategorie U 23 (čas. jednotlivců František Raboň a silniční závod jednotlivců Martin Mareš a jeden titul mistra Slovenska v kat. Elite Martin Riška, Ondřej Fadrný zvítězil v závodě Okolo Malopolska a Riška ještě vyhrál závod Linz-Passau-Č.Budějovice. V domácí nejvyšší soutěži PRE Extraliga jsme v celkovém pořadí obsadili první čtyři místa. Naši závodníci startovali celkem v 84 závodech, z toho v 18krát zvítězili a 43krát se umístili v první desítce.

V roce 2005 vstoupila do týmu další silná firma Universe Agency, výrobce jízních kol zn. AUTHOR. To znamená, že naše jezdce v dalších třech letech uvidíme na kolech Author. Pro tento rok došlo i ke změnám ve složení závodníků. Tým opustili nebo jim nebyla prodloužena smlouva : Jaromír Friede, Martin Mareš, Kamil Vrána, Jan Šel a Zdeněk Ždímal. Tyto jezdce nahradili zkušení Radek Blahut, Tomáš Bucháček a Pavel Martínek a mladíci Jan Vodehnal a Pavel Zitta.